ČR – Vzhledem k pokračujícímu teplému počasí beze srážek je v platnosti výstraha na nebezpečí požárů pro celou Českou republiku. Zároveň k nám bude zesilovat příliv teplého vzduchu od jihozápadu teplota na teploměru bude přes den převyšovat hranici 30 °C. Vysoké teploty očekáváme i v dalších dnech.
V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů.
Nedoporučuje se rozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.
Naopak se doporučuje řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou.
Zemědělci by měli svou techniku ještě před žněmi zkontrolovat, včetně elektroinstalace a palivové soustavy, promazat třecí plochy, kde by třením mohlo dojít k nadměrnému zahřívání součástí a k požáru. Stroje by měly být opatřeny lapači jisker a funkčními přenosnými hasicími přístroji.
Základní rady pro zemědělce:
- Při sklizni obilí přednostně sklízet obilný porost na ohrožených místech (např. podél veřejných komunikací, železničních tratí).
- Mechanizační prostředky používané při sklizni a uskladňování vybavit vhodnými hasicími přístroji, stroje udržovat v řádném technickém stavu, pravidelně je čistit od nánosů olejů a organického prachu.
- Veškerou techniku určenou pro žňové práce zabezpečit proti možnému způsobení požáru, (např. lapače jisker na výfucích, kryty horkých součástí strojů) a vybavit vhodnými spojovacími prostředky v případě potřeby přivolání pomoci (radiostanice, telefon).
- Mít připravenou dostatečnou zásobu vody v cisternách nebo fekálních vozech. Nespotřebovávat vodu z nádrží určených jako zdroje požární vody k jiným účelům.
- Při sklizni obilovin a řepky pole rozdělit ochranným pruhem proti přenosu požáru na části o velikosti max. 25 ha. Oborat nově založené stohy na strništi v šíři 10 m. Po sklizni strniště co nejrychleji zorat. Mít připraven na poli traktor s pluhem k oborání případného místa požáru.
- Nekouřit a nepoužívat otevřený oheň v blízkosti polí a uskladněných materiálů.
- Materiál náchylný k samovznícení neskladovat vlhký a nedosušený.
- V každém skladu stébelnatých látek provádět pravidelná měření teploty skladovaných hmot.
Od dnešního poledne platí v celém kraji výstraha před vznikem požárů. Také lidé by měli být při pobytu ve volné přírodě maximálně opatrní. Nejčastější příčinou požárů je totiž lidská nedbalost. Mezi typicky letní zásahy hasičů patří požáry travních a lesních porostů od táborových ohníčků nebo nedopalků cigaret.