Pardubice - Sociální služby města Pardubic obmění svůj vozový park. V příštím roce nakoupí 14 elektromobilů pro potřeby pečovatelské služby a denního stacionáře. Malá čistě elektrická vozidla nahradí nejstarší ze stávajících automobilů, které jsou v provozu v průměru zhruba 10 let.
Město získalo na nákup nových vozů prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj evropskou dotaci ve výši zhruba 12,8 milionu korun. Ta by měla pokrýt 90 procent ceny, zbývajících 10 procent uhradí sociální služby.
„Některá naše vozidla jsou provozně již za hranicí rentability. V každodenním hustém městském provozu vykazují vysoké provozní náklady a vzhledem k jejich stáří rostou i nároky na pravidelný servis i mimořádné opravy. Malé elektromobily, které chceme nakoupit, budou kromě úsporného provozu mnohem šetrnější k životnímu prostředí a budou rovněž daleko snadněji ovladatelné pro jejich řidičky,“ zdůraznil ředitel Sociálních služeb města Pardubic Petr Krejčí s tím, že služby vybudují pro nový vozový park také vlastní nabíjecí stanice.
Pardubické sociální služby v dohledné době vypíšou na nákup elektromobilů pro své terénní a ambulantní služby otevřené výběrové řízení. Malé elektromobily by podle jejich představ měly začít sloužit v první polovině příštího roku. Náklady na tento projet jsou zatím odhadnuty na více než 14 milionů korun.
„V rozpočtu města máme připravené prostředky pro předfinancování projektu, neboť dotace podle pravidel obdrží Sociální služby města Pardubic až po dodání automobilů. Vozy bychom chtěli pořídit co nejdříve. Jejich provoz přinese nemalou úsporu na provozních nákladech organizace. V době, kdy jsme žádost o dotaci podávali, jsme odhadovali úspory kolem 400 tisíc korun ročně. Dnes jsou pohonné hmoty o téměř 40 procent vyšší a stále rostou,“ konstatoval náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku města Jakub Rychtecký, který byl v pracovní skupině, jež za Svaz měst a obcí České republiky vyjednávala možné podmínky dotace v rámci REACT – EU i pro poskytovatele sociálních služeb. „Těší mě, že se našla cesta, jak podpořit nejen oblast zdravotnictví, ale také sociální služby, neboť vytváříme mimo jiné podmínky pro obnovu a zkvalitnění materiálně technické základny sociálních služeb tak, aby mohly lépe reagovat na dopady krize související s pandemií Covid-19. Řada poskytovatelů terénních služeb, kteří jsou nejen pro naše město velmi důležití, je ráda, že finančně zajistí provoz, natož, aby si sami o sobě mohli dovolit takovou potřebnou a rozsáhlou investici,“ dodal Rychtecký.