ČR - Stárnutí mozku a pokles kognitivních funkcí nebo zhoršení paměti lze zpomalit vhodnou stravou. Nestačí však jedna nebo dvě potraviny, jde o celkové složení jídelníčku.
Správnou činnost mozku lze podpořit různými způsoby. Neznámější jsou hádanky, rébusy, hry na zlepšení paměti, studium, četba a jiné činnosti stimulující mozkovou aktivitu. Stále více výzkumů ukazuje, že je činnost mozku závislá také na stravě. Zdravý životní styl může prospívat mozku bez ohledu na věk..
Výzkumy naznačují, že středomořská dieta a dieta MIND mohou pomoci oddálit pokles kognitivních procesů. V obou případech jde převážně o rostlinnou stravu (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, fazole, ořechy), olivový olej, ryby a drůbež. Hlavní rozdíl mezi oběma typy stravování spočívá v tom, že dieta MIND upřednostňuje bobule a listovou zeleninu. Studie ukazují, že osoby, které důsledně dodržují jeden z těchto stravovacích režimů, mají podstatně nižší riziko vzniku demence. Nestačí se však zaměřit na jedno jídlo, jde o kombinaci složek. Přesto může pravidelná konzumace některých potravin poskytnout mozku větší ochranu.
Zdravé tuky neboli mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy v avokádu, olivách, ořeších, semenech nebo olivovém oleji, chrání před srdečními chorobami a mrtvicí a mohou oddálit projevy Alzheimerovy choroby. Omega-3 mastné kyseliny, typ polynenasyceného tuku nalezený v mořských plodech, stejně jako vlašské ořechy a chia nebo lněná semínka mohou zpomalit stárnutí mozku.
Bobuloviny obsahují flavonoidy, což jsou silné antioxidační sloučeniny. U lidí s nejvyšším příjmem flavonoidů byla podle studie z roku 2001 o 19 % menší pravděpodobnost, že si budou stěžovat na kognitivní potíže. Zdá se, že bobuloviny chrání mozkové buňky před škodlivým oxidačním stresem a pomáhají zlepšovat paměť.
Listová zelenina obsahuje karotenoidy, vitamín K a flavonoidy, které mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.
Luštěniny jsou bohaté na vlákninu. Americká studie z roku 2022 zjistila, že s vyšším příjmem vlákniny rostlo skóre v testu mozkových funkcí, který měřil zpracování informací, pozornost a paměť. Přiměřený příjem vlákniny pomáhá také udržovat zdravou tělesnou hmotnost, vyrovná hladinu cukru v krvi a zlepší zdraví srdce, a to vše úzce souvisí s kognitivním zdravím. Vláknina podporuje zdravý mikrobiom, shromažďování dobrých bakterií, které žijí ve vašem trávicím systému. Jejich aktivita vytváří mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které komunikují se zbytkem těla včetně mozku. Některá data ukazují, že lidé s Alzheimerovou chorobou mají jiné složení mikrobiomu než osoby bez této nemoci. Vědci zkoumají, zda je rovnováha bakterií ve střevě příčinou nebo důsledkem onemocnění.
Vaječné žloutky jsou bohaté na cholin, který je důležitý pro paměť a další mozkové funkce.
Tyto potraviny naopak kognitivnímu zdraví škodí
U některých potravin bylo naopak prokázáno, že škodí kognitivnímu zdraví. Patří mezi ně terciárně zpracované potraviny. Obsahují přísady, jako jsou kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, emulgátory, barviva, příchutě a konzervační látky, nebo mají vysoký obsah přidaných cukrů či sodíku. Jde například o sycené a slazené nápoje, balený chléb a pečivo, cereálie nebo sladkosti. Pouhých 20 % z vysoce zpracovaných potravin je spojováno se zrychlením poklesu kognitivních funkcí o 28 %.(zdroj dTest)