ČR - Lymeská borelióza je vážná nemoc, přenášená klíšťaty. Jak ji rozpoznat a jak postupovat?
Lymeská borelióza je infekční onemocnění přenášené v našich končinách klíšťaty infikovanými bakterií Borrelia burgdorferi. V různých částech Evropy se množství nakažených klíšťat liší. Kousnutí klíštětem je zpočátku sotva patrné a je důležité sledovat, zda a jak se mění vzhled pokožky v jeho okolí v následujících týdnech. Jakákoliv změna barvy může znamenat nákazu lymeskou boreliózou. Čím dříve klíště odstraníte, tím je riziko nákazy nižší, protože bakterie ve střevech klíštěte se aktivují interakcí s nasátou teplou krví a slinnými žlázami se pak dostanou do krevního oběhu člověka.
Zarudnutí kůže
V prvních 30 dnech se na kůži může objevit zarudnutí, pokožka získá lososově růžovou až jasně červenou barvu. Skvrna roste několik dní nebo týdnů a může mít průměr 5–60 cm, přičemž její střed může časem získat svou původní barvu. V důsledku barevných rozdílů se mohou tvořit kruhy, někdy doprovázené svěděním nebo pálením.
Příznaky podobné chřipce
Kousnutí infikovaným klíštětem může vyvolat také příznaky podobné chřipce – bolesti hlavy, únavu, ztuhlost šíje nebo bolesti kloubů. V pozdějších fázích onemocnění může dojít k meningitidě nebo kardiologickým problémům, případně neurologickým potížím.
Nechte si udělat krevní test
Po přisátí klíštěte není vhodné ihned provádět krevní test na boreliózu, protože ten zachytí nákazu někdy až po 6 týdnech. Pokud po přisátí klíštěte zaznamenáte některé z výše uvedených příznaků, navštivte lékaře, který vyvrátí vaše pochybnosti, nebo naopak potvrdí diagnózu a předepíše vhodnou léčbu.
K diagnostice lymeské boreliózy patří v různých fázích analýza příznaků, sérologické vyšetření, kožní biopsie a lumbální punkce.
Test volně prodejný v lékárnách
Během 2–6 týdnů po kousnutí můžete také použít test volně prodejný v lékárnách, který zjistí, zda se ve vašem organismu tvoří protilátky. Pozitivní výsledek ovšem automaticky neznamená, že máte boreliózu. Pokud je pozitivní, ale nemáte žádné příznaky, nejspíše nejde o přítomnost akutní infekce. Spolehlivější a levnější je poradit se s lékařem.
Chraňte se před klíšťaty
Bohužel proti lymeské borelióze neexistuje očkování. Ochráníte se nejlépe tak, že snížíte možnost přisátí klíštěte na minimum a při pobytech v přírodě budete opatrní. To zahrnuje vhodné oblečení, používání repelentu, či vyhýbání se rizikových míst.