Pardubický kraj - Radní Pardubického kraje se na svém pondělním jednání seznámili s aktuálním stavem připravenosti projektů pro čerpání evropských dotací v rámci programového období 2021+. Příprava na toto programové období byla zahájena již v roce 2019 a od té doby je dokument průběžně aktualizován a doplňován. V tuto chvíli jsou v něm projekty za přibližně 4,7 miliardy korun. Téměř polovinu objemu tvoří dopravní stavby.
„Dlouhodobě se držíme dobré praxe, která nám velí, že kdo je připraven, není překvapen. Proto jsme již v roce 2019 začali připravovat portfolio projektů s uplatnitelností v rámci programového období evropských fondů 2021+ tak, abychom následně mohli jednotlivé projekty směřovat do konkrétních operačních programů a výzev. V tuto chvíli máme v různém stádiu rozpracovanosti přes 60 projektů. U některých z nich již byla otevřena výzva a žádosti jsme podali, případně je připravuje k podání v nejbližších dnech a týdnech, u jiných pak stále ještě detailní podmínky neznáme, a proto v přípravách vycházíme z minulého programového období,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Nejvíce projektů v portfoliu je v oblasti školství, a to 22. Z hlediska finančního objemu je pak standardně nejobjemnější oblast dopravy, kde máme v tuto chvíli 14 projektů za přibližně 2,3 miliardy korun. Mezi největší patří modernizace silnice II/362 z Jedlové na hranici kraje, modernizace silnice II/360 z Ústí nad Orlicí do Letohradu nebo obchvat Sezemic,“ vyjmenoval některé příklady hejtman Netolický.
Všechny projekty zařazené do krajského portfolia jsou uplatnitelné v tradičních kohezních fondech, a to prostřednictvím individuálních výzev, Integrovaných územních investic (ITI), Regionálního akčního plánu, přeshraničního programu Interreg nebo v dalších nových programech jako je Národní plán obnovy nebo Modernizační fond. „Prostřednictvím Národního plánu obnovy může Česká republika získat až 179 miliard korun. V rámci tohoto plánu již byly vypsány výzvy v oblasti úspor energií, tzv. dešťovek nebo v oblasti regionálních kulturních a kreativních center. My chceme v rámci velkých projektů uspět s vybudováním ateliérů naší uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí nebo chceme vybudovat technické muzeum ve Vysokém Mýtě. Vedle toho máme připravené projekty v rámci životního prostředí na hospodaření se srážkovými vodami v rámci našich zařízení či na energeticky úsporná opatření,“ řekl krajský radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.
V rámci program Interreg Česko – Polsko, který je zaměřen na rozvoj území po obou stranách společné hranice, má Pardubický kraj ambici uplatnit projekt na modernizaci silnice II/311 z Mladkova do Jablonného nad Orlicí a projekt na vybudování železničního muzea v Dolní Lipce.