Pardubice - Určitě to znáte, když si jdete vyměnit průkazovou fotografii. Hlavu trochu na stranu, bradu dolů, neusmívat se, cvak, cvak… Součástí služeb, které poskytuje Pardubický kraj ukrajinským uprchlíkům v Asistenčním centru v pardubické reálce zdarma, je i zhotovení fotografií pro vyřízení příslušných dokumentů pro dospělé i děti. Improvizovaný fotoateliér vznikl za pomoci pardubické společnosti S úsměvem pro vás.
„Chtěli jsme, aby uprchlíci, kteří jsou v našem krajském městě poprvé v životě, nemuseli kvůli fotografiím z asistenčního centra nikam odbíhat,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Jediný fotoateliér, který nám v tom vyšel vstříc, byl právě ateliér Foto s úsměvem. Postupně zacvičili naše zaměstnance a další dobrovolníky a zapůjčili nám většinu zařízení,“ dodal hejtman.
„Jedním z důvodů, proč jsme pomoc při zřízení fotokoutku včetně spolupráce s asistenčním centrem bez zaváhání přijali, byl ten, že naší milou kolegyní, jež je v našem fotoateliéru zaměstnaná 6 let, je Oleksandra Kosenko z Ukrajiny. Je to velmi šikovná fotografka, která vystudovala v Pardubicích vysokou školu a žije zde už 9 let, a ve firmě je vedoucí grafičkou a fotografkou,“ prozradil majitel fotoateliéru, sám zkušený fotograf, Lukáš Zeman.
Právě Oleksandra, která je i v sólové dráze úspěšnou módní fotografkou, stála za fotoaparátem u první vlny uprchlíků a mohla je i uklidnit v jejich rodném jazyce. Sama pochází z centrální části Ukrajiny, malého ale krásného, historického města Žovti Vody. Její rodina žije po celé Evropě, starší sestru má ve Francii, tatínek pracuje na Slovensku, Sašin přítel a teta bydlí v Česku. Na Ukrajině má maminku, babičku (obě jsou aktuálně už v Česku) a spoustu dalších příbuzných a přátel.
„První týden války jsem se cítila jako v surrealismu, nemohla jsem uvěřit, že se něco takového může stát, bylo těžké soustředit se, pořád jsem jen četla zprávy, plakala a volala příbuzným a kamarádům. Nyní, po měsíci, se toto stalo mou každodenní realitou, stejně jako všech Ukrajinců. Hlavní změna je, že na rozdíl od šoku a paniky, kterou jsme cítili ze začátku, teď žijeme jistotou, že vyhrajeme. Žijeme s vděčností naší armádě, lidem, celému světu, věříme, že všechno bude dobré a že Rusko zaplatí za své zločiny. Jsem dojata tím, jak Česko podporuje Ukrajinu. Jsem bezmezně vděčná všem českým známým, kamarádům, kolegům, kteří pomáhají jak mně osobně a mým příbuzným, tak celkově všem Ukrajincům. Píší zprávy, volají, zajímají se, zveřejňují informační příspěvky na sociálních sítích, přispívají na sbírky, organizují sbírky atd. atd. Všem těm patří mé velké DĚKUJI, že nezůstáváte lhostejní!“
Po prvním týdnu v asistenčním centru se ve fotoateliéru zaučilo nově osm lidí z řad zaměstnanců úřadu a dalších dobrovolníků. „Donedávna jsme se střídali ve směnách 24/7, od minulého týdne je centrum v provozu jen 12 hodin denně. Chodí nám pomáhat i studenti s ukrajinskými kořeny, což je pro provoz samozřejmě výhoda, ale všichni jsme se už naučili i potřebné fráze v ukrajinštině,“ uvádí Oldřich Mašín, který má fotoateliér v asistenčním centru na starosti.
Do dnešního dne prošlo centrem přes 10 tisíc uprchlíků a velká část z nich také zdejším fotoateliérem. K úsměvům zatím nebyl úplně důvod, ale na průkazkové foto prý úsměv stejně nepatří