Pardubice - Celý červen bude před hlavním vlakovým nádražím v Pardubicích zdarma k vidění panelová výstava dvou desítek kreseb akademické malířky Zdenky Landové, které autorka věnovala hrdinství československých parašutistů a jejich spolupracovníků z řad domácího protinacistického odboje. Pardubický kraj ve spolupráci s Památníkem Lidice a Památníkem Ležáky navazuje na výstavu, která byla prezentována na počátku roku v pardubické Reálce.
„Venkovní výstava kreseb Zdenky Landové je součástí našich aktivit, kterými si připomínáme 80 let od heydrichiády, a to nejen na území našeho kraje. V pátek 27. května uplynulo 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tím začala vlna represí, zatýkání a poprav českého obyvatelstva, a to včetně vypálení Lidic a Ležáků. Nemůžeme zapomenout ani na Larischovu vilu a přilehlé popraviště, na kterém vyhasl život 194 osob. Proto si celý rok připomínáme osudy těch, kteří za své hrdinství zaplatili svým životem,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Výstava vznikla v úzké spolupráci s Památníkem Lidice a Památníkem Ležáky. „Připravili jsme tuto venkovní výstavu dvou desítek obrazů akademické malířky Zdenky Landové, které autorka věnovala hrdinství československých parašutistů a jejich spolupracovníků z řad domácího protinacistického odboje. Představené obrazy jsou součástí rozsáhlého cyklu 150 děl, která vznikla v polovině 60. let minulého století a naše veřejnosti se s částí z nich měla možnost seznámit na přelomu let 1968-1969, kdy se objevily jako obrázkový seriál v tehdy obnoveném časopisu Junák. Obrazům, které autorka vytvořila jednou z nejstarších výtvarných technik – kresbou křídou, předcházelo pečlivé shromažďování podkladů, studium v archivech i rozhovory s pamětníky. I to určitě přispělo k tomu, že její obrazy udivují svou věrností, ale i historickou přesností všech detailů,“ uvedl ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.