Ústecký kraj - Už několik dní zápasí stovky profesionálních a dobrovolných hasičů v Národním parku České Švýcarsko s požárem, který nemá v naší novodobé historii hasičského záchranného sboru obdoby.
Hasičům se stále daří držet požár v Národním parku České Švýcarsko na severu Ústeckého kraje na ploše pět krát dva kilometrů. Čekají na posily a během dne by rádi dostali obří požár pod kontrolu.
Informuje o tom Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje. "Do ranních hodin bude současných 410 hasičů posíleno o dalších 220. Počet jednotek bude zvýšen ze současných 80 na 120. Jedná se o posily z celé ČR. Dopoledne je v plánu zahájení požárního útoku vedoucího k lokalizaci požáru," uvádějí hasiči.
Ze Švédska také dorazila na pomoc dvě letadla Air Tractor AT802F, aby pomohla s leteckým hašením. Každé z letadel pojme tři tisíce litrů vody.
Hořet začalo minulou neděli.
Nadále jsou uzavřeny tyto obce a lokality, kde stále probíhají hasební práce: Hřensko, Mezní Louka, obě soutěsky, Pravčická brána, Mezná, Šaunštejn, Zadní Jetřichovice a Česká silnice, Dolský mlýn, Kamenická vyhlídka, Vysoká Lípa, okraj obce Janov.
Vstup do lesů na celém území Saského Švýcarska a saské východní části Krušných hor je uzavřen do odvolání. Požár dále sužuje několik ohnisek a přiblížil se i k obci Schmilka. Hraniční přechod Hřensko-Schmilka je stále uzavřen.
Jetřichovicko s oblíbenými vyhlídkami (Mariina, Vilemína stěna nebo Rudolfův Kámen), Tokáň, Pavlinino údolí, Růžovský vrch, rozhledna Růženka apod. V těchto částech národního parku je možný pohyb pouze po turistických cestách. Ostatní lokality mimo toto území jsou přístupné bez omezení. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti v souvislosti s vysokým rizikem požárů.
Ostatní části národního parku a destinace České Švýcarsko jsou přístupné a bezpečné, zároveň se zde nepohybují složky IZS. Pro návštěvníky jsou tedy přístupné lokality Tisá, Ostrov, Sněžník, okolí Děčína, Srbská Kamenice, okolí České Kamenice a Krásné Lípy, Doubice, Vlčí hora a celý Šluknovský výběžek včetně Lužických hor.