Pardubice - Loňská izolace lidí během koronavirové pandemie, kdy se lidé více věnovali zvelebování svých příbytků, přispěla i k nárůstu množství starých elektrospotřebičů, odevzdaných k recyklaci. Z Pardubic v roce 2020 putovalo k opětovnému využití více než 272 tun vyřazených spotřebičů, což je téměř o pětinu více, než v roce předchozím.
„Naši obyvatelé se tím, že odevzdali vysloužilá elektrozařízení k recyklaci, významnou měrou podíleli na zlepšení životního prostřední. Do ovzduší tak například nešlo přes tři tisíce tun oxidu uhličitého, který je obecně považován za hlavní příčinu globálního oteplování, nemalé úspory to představuje v oblasti energií a do oběhu se díky recyklaci v Pardubicích odevzdaných spotřebičů vrátilo téměř 157 tun železa, 5,5 tuny mědi nebo téměř sedmi tun hliníku,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za životní prostředí Jan Nadrchal s tím, že pro město jsou příjemným bonusem i finanční prostředky, které za oddělený sběr elektroodpadu získá (loni cca 360 tisíc korun). „Náklady na odpadové hospodářství Pardubic pokrývají platby od občanů ročně zhruba ze 73 procent, zbytek, tedy více než 20 milionů korun doplácí město,“ dodal náměstek.
Do třídění a recyklace elektrospotřebičů se Pardubice letos zapojují již osmnáctým rokem, obyvatelé mohou vysloužilá elektrozařízení odevzdávat do sběrných dvorů či speciálních kontejnerů na elektroopad rozmístěných po městě. Vedle elektra mohou pardubičtí občané separovat i plasty a drobné kovové obaly od nápojů a potravin, sklo, papír, textil, jedlé oleje a bioodpad.