Pardubický kraj - Necelý měsíc pracovali silničáři na rekonstrukci 1,6 kilometru dlouhého úseku komunikace III/36823 mezi Moravskou Třebovou a Kunčinou. Nyní zbývá dokončit poslední úpravy, ale po novém povrchu již mohou řidiči jezdit. Projekt za deset milionů korun je mimořádný tím, že Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS PK) při rekonstrukci použila geomříže ze skelného vlákna, které mají zajistit delší životnost vozovky. Novou technologii zdarma dodala významná regionální společnost Saint-Gobain ADFORS.
„Naším cílem bylo propojit již rekonstruovanou část silnice v průtahu Kunčiny a Nové Vsi u Moravské Třebové se silnicí II/368, aby mohli řidiči bezpečně jezdit po novém povrchu. Kdo tudy jel, ví, že to místo opravy skutečně potřebovalo. Kromě nutné rekonstrukce se také jedná o testovací projekt, protože při pokládce nového povrchu použili silničáři geomříže. Ty mají zajistit vyšší životnost vozovky. Jedná se o další snahu využívat moderních technologií při opravě krajského majetku. Vše jsme samozřejmě konzultovali s odborníky, takže s námi spolupracovali inženýři z Vysokého učení technického v Brně,“ popisuje krajský záměr Michal Kortyš, náměstek hejtmana pro dopravu a dopravní obslužnost.
Při opravách dělníci nejenom opravili zdeformovanou vozovku, ale také obnovili dva propustky a prohloubili příkopy kolem silnice, aby došlo ke zlepšení jejího odvodnění. „Pro nás je z hlediska rekonstrukce zajímavé hlavně využití geomříží. Je to novinka, kterou bychom i na základě poznatků z této komunikace chtěli v příštích letech využívat častěji. Geomříže ze skelného vlákna mají vysokou pevnost v tahu s nízkým protažením. Pokud se nainstalují do asfaltové vrstvy, tak zabraňují prostupu trhlin a výrazně prodlužují životnost vozovky. V silnici jsou již položené a společně s odborníky budeme vyhodnocovat výsledky. Od kolegů ze zahraničí, kde se geomříže již využívají, i odborníků z vysokých škol máme na tuto technologii dobré ohlasy,“ vysvětluje ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.
„Naše společnost vyrábí geomříže pro vyztužení komunikací více než 35 let, v litomyšlském závodě pak od roku 2014. Poznatky a zkušenosti z dlouholeté praxe nám umožňují vyvíjet inovativní výztužné systémy. Na tuto rekonstrukci jsme dodali nový výrobek GlasGrid RAPID určený pro rychlé a trvalé zesílení konstrukce vozovky proti trhlinám a deformacím. Má integrovanou asfaltovou vrstvu, což s sebou přináší velmi rychlou a snadnou aplikaci bez použití spojovacího postřiku. Je to ideální řešení pro střediska SÚS, která zvládnou aplikaci vlastními silami,“ doplňuje Štěpán Bohuš, Business Manager pro Evropu ze společnosti Saint-Gobain ADFORS CZ s.r.o.
Důraz na inovace v příštích letech
V minulém týdnu Pardubický kraj informoval veřejnost o tom, že v příštích letech chce při rekonstrukcích silnic využívat inovativní technologie. Ty mají nejenom nalézt finanční úspory, ale také zvýšit životnost vozovky a využívat materiály šetrné k životnímu prostředí. Jedná se například o nízkoteplotní směsi asfaltu, recyklaci za studena, větší využití recyklátů či právě používání geotextilií v asfaltové vrstvě.