Pardubice - Pardubický Památník osvobození, kterému místní neřeknou jinak než Rudoarmějec, se stal během posledních deseti let již potřetí jablkem sváru. V souvislosti s návrhem některých zastupitelů volajících po přestěhování sousoší, které má připomínat padlé ve 2. světové válce, město oslovilo osm historiků a historiků umění z celé republiky a požádalo je o jejich odborný názor. Někteří z nich svá stanoviska prezentovali nejen písemně, ale také na semináři pro zastupitele města.
„Názory nezávislých odborníků byly pro mě osobně velmi důležité a přínosné. Zcela panovala shoda v tom, že spojovat odstranění památníku osvobození se současnou ruskou agresí na Ukrajině je nesmysl. Vzhledem k tomu, že ani mezi odborníky však nepanuje stoprocentní shoda na to, jestli a proč památník odstranit, přemístit nebo jej ponechat tam, kde je, jsem přesvědčen, že by nebylo správné učinit nyní nahodilé, zbrklé rozhodnutí. Je dobře, že se otevřela diskuse, ale odmítám to, že by se toto velmi citlivé téma mělo stát populistickým bodem předvolební komunální kampaně,“ řekl po semináři primátor Pardubic Martin Charvát.
Představitelé odborné veřejnosti se sice neshodují v názoru, zda pomník přesunout či ne, byť většina zastává názor, že by pomník měl zůstat na svém místě, jednotně však mezi nimi rezonuje názor, že je nesmyslné spojovat tuto problematiku se současnou politickou situací, tedy vpádem Ruska na Ukrajinu. „Není-li jiného důvodu pro odstranění pomníku než důvody politické, pak by měl zůstat tam, kde je. Hrdé národy přijímají své dějiny tak, jak jsou, protože jsou to jejich dějiny. Slabé národy se za své dějiny stydí. Totalitní režimy se pokoušejí dějiny přepisovat podle politického zadání a s tím i ničit pomníky na minulost. Takto např. mizely po r. 1939 pomníky TGM. Tak nebuďme jako oni,“ napsal například ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Grulich.
Sousoší od akademického sochaře Josefa Malejovského, ztvárňující rudoarmějce obklopeného dětmi, bylo na náměstí Republiky odhaleno v roce 1957. První pokusy o jeho odstranění se datují už do roku 1968. Současní zastánci stěhování pomníku, který má status válečného hrobu, navrhují jeho přesun na městský hřbitov.