Pardubice - V úterý 8. února proběhlo veřejné projednání záměru společnosti AVE obnovit provoz spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví. I přes námitky Statutárního města Pardubice, a mnoha dalších, proti online distanční formě Ministerstvo životního prostředí tvrdohlavě trvalo na svém. Ve špičce bylo v jednu chvíli k online jednání připojeno přes 450 účastníků.
„Nejen město Pardubice, ale i dotčené okolní obce a řada dalších osob uváděly argumenty, které dokazovaly, že jednání pouze prostřednictvím online připojení je nezákonné a řadě zájemcům tato forma znemožní se projednání zúčastnit a říci svůj názor. V průběhu veřejného projednání i následující den mi přišla od lidí řada stížností, že se nemohli připojit, že přenos nebyl kvalitní a oni tak mnoha věcem nerozuměli,“ říká k online projednání náměstek primátora Jan Nadrchal. „Dle našeho právního výkladu je hned několik důvodů, proč byl tento způsob nezákonný a navíc diskriminační. Koordinovaně se sousedními obcemi, které mají stejný názor, se rozhodneme, jak postupovat. Nevylučujeme ani soudní cestu,“ dodává Jan Nadrchal, který ještě podotýká, že snahou města je to, aby ministerstvo zrealizovalo prezenční projednání, kam by mohl přijít každý občan, který se chce vyjádřit a nemusel k tomu disponovat počítačovou technikou. „Vyzývám všechny, kteří měli problémy s připojením a online účastí, aby se na mě písemně obrátili,“ apeluje Nadrchal.
Rozpaky pak přinesla diskuze, která se rozběhla po úvodních prezentacích. „Někteří odborní zpracovatelé dokumentace ve mně při diskuzi vyvolali rozpaky. Mnohdy, byť by měli, nedokázali uspokojivě odpovědět na dotazy, neuměli komentovat připomínky a zoufale předávali slovo jeden druhému, což jejich důvěryhodnost a erudovanost nepotvrdilo,“ komentuje samotné projednávání náměstek Nadrchal.
O možnosti odkupu spalovny jednali v úterý před veřejným projednáváním záměru společnosti AVE opětovně primátor Martin Charvát a náměstek Nadrchal. „Bohužel, jak jsem předpokládal, zástupci AVE hned na začátku jednání kategoricky prohlásili, že spalovnu neprodají a chtějí projekt dovést do úspěšného konce. O to víc mě mrzí, že se v roce 2017 nepodařilo realizovat odkup spalovny do majetku města. Zastupitelstvo tehdy záměr odkupu schválilo, ale nebyl dostatek hlasů pro vyčlenění finančních prostředků. Přitom v přepočtu by býval metr čtvereční přišel na necelé 2.000 korun což je z pohledu dnešních cen komerčních pozemků částka téměř směšná. Určitě by to bývalo stálo za klid a kontrolu nad spalovnou,“ říká smutně primátor Martin Charvát.
MŽP má nyní 60 dnů na vypořádání všech připomínek, které zazněly nebo které obdrželo písemně.