Pardubicko - Na poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela (jinak také svatojakubská cesta) se každoročně vydávají statisíce poutníků. Někdo vyráží na cestu s jasným záměrem a cílem, pro jiného je cílem samotná cesta. Trasa vede napříč mnoha zeměmi Evropy a přes Českou republiku směřují ze severu hned tři hlavní trasy, přičemž ta východočeská vede z polského Křešova přes Pardubice a Přelouč a měří 250 kilometrů.
V letošním roce na poutní trase nově přibydou svatojakubské patníky, a to celkem v patnácti obcích, na jejichž zhotovení přispěl Pardubický kraj. Centrem svatojakubských poutníků po východočeské trase se stala Přelouč, a proto zde byla v minulém týdnu slavnostně odhalena pískovcová svatojakubská mušle. To vše na příhodném místě, u kostela sv. Jakuba Většího.
15 nových patníků a 15 obcí
K projektu instalace patníků se symbolem mušle a vzdáleností do Santiaga de Compostela se připojily obce Bukovka, Dříteč, Ráby, Staré Hradiště, Němčice, Svítkov, Srnojedy, Lány na Důlku, Opočínek, Přelouč, Valy – Lepějovice, Semín, Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem a Zdechovice. „Letos jsme na umístění a výrobu patníků přispěly těmto obcím z programové dotace kraje celkem 300 tisíc korun. Je to značně se rozvíjející druh turistiky, který může do našeho kraje přilákat další návštěvníky a ukázat jim zajímavá místa spojená s vyznačenou trasou,“ uvedl radní pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř.
Přespání v místní Orlovně
Centrem poutníků v kraji se podle projektové manažerky Zdenky Kumstýřové stala přeloučská jednota organizace Orel, která poutníkům nabízí přespání v místní Orlovně. Jen v letošním roce možnosti přespání využilo již několik desítek z nich.